Ulaşan Haber - Kocaeli

İzmit'i bir de Volkan Şenel'den dinleyin

İzmit Tarih Koridoru Derneği, Kocaeli Arkeoloji Müzesi Seniha Sani Moralı Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği etkinlikte Tarihçi-Yazar Volkan Şenel, “Tarih Kokan Bir Şehir İzmit” konulu sunumuyla âdeta İzmit’in tarihine farklı bir ışık tuttu.

DSC_1423 

İzmit Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nuket Özcan ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde yapılan ve tarihe ilgi duyanların ilgi gösterdiği konferansa; İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, Türk Eğitim Vakfı Başkanı Derya Kurt, Müze Müdür Vekili Zuhal İdin Uykal ile çok sayıda davetli katıldı. Tarihçi-Yazar Volkan Şenel yaptığı sunumda kültürel mirasının önemi, şehrin Türkler tarafından fethi ve sonrasında yaşananlar, İzmit’e gelen önemli tarihi şahsiyetler, Kurtuluş Savaşı’nda İzmitlilerin verdiği onurlu mücadele, Çanakkale Şehitler Abidesi’ne İzmitlilerin yaptığı katkıları ve Osmanlı’nın İzmit’te yapmayı planladığı çılgın projeyle ilgili de bilgiler aktardı.

ÇILGIN PROJE

Volkan Şenel özetle şunları kaydetti:  “İzmit’te 1523 tarihinde Hamza Fakih adında bir mahalle vardı. Hala adını koruyan Hacı Hasan ve Tepecik mahallelerinin de 500-600 yıllık tarihleri var. Osmanlı da farklı unsurlar bir arada yaşadılar Kozluk Mahallesi, Ermenilerin yaygın olarak yaşadığı bir mahalleydi. Müslüman olan Zeliha Hanım, gayrimüslimlerin yaşadığı Tarih Koridoru alanında bulunan mahalleye bir çeşme yaptırdı. Vakıflar ve vakıf kültürü İzmit için çok değerliydi. Osmanlı’da en önemli sanayi kuruluşlarının İzmit’te yapıldığı görüyoruz. 19. Yüzyılda şu anda metruk durumda olan feshane, Kartepe’de Çuhane-i Hümayun’un kurulduğunu görüyoruz.  Osmanlı ekonomisini çökertmek için, en önemli sanayi kuruluşlarının düşmanlar tarafından bombalanmıştır. Sakarya Nehri İzmit Körfezi’ne bağlanmasıyla ilgili çılgın bir proje de o yıllar düşünülmüş fakat hayata geçememiştir”

ZAFER TAKLARI

İzmit’i keşfettikçe çok şeyin bulunacağına dikkat çeken Şenel sözlerini şöyle tamamladı: “İzmit’in yaşam kültüründe ‘Zafer Takları’ vardı, Osmanlı döneminde önemli günlerde, kutlamalarda, şehre güzellik katan önemli araçlardı. Şehrimizde günümüze kadar uzanan en eski eser-yapı Saatçi Ali Efendi Konağıdır. Şehrimizin sembollerinden İzmit Saat Kulesi, Abdülhamit’in tahta çıkışının 25 yılında yapılmış. 1576 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan Fevziye Camii, 6 kez yıkılıp yeniden inşa edilmiş. Baç Çınarlı Camiini, esnaflık yapan ve urgan satarak Urganca Ahmet Çelebi yaptırmış. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İzmit’e birçok kez gelmiş, cenazesi İzmit’ten Ankara’ya trenle uğurlanmıştı” Sunumunun ardından Dernek Başkanı Özcan tarafından Şenel’e çiçek takdimi yapıldı. Ayrıca desteği için İl Müdürü Yamen’e de hediye vererek günün anısına fotoğraf çekildi.

DSC_1418

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.